pera
Ana Sayfa Sol Reklam

Güneş,İnşaat Kazalarını Mecliste Gündeme Getirmişti

8 Eylül 2014 Pazartesi Saat: 15:07

Rezidans inşaatında 10 işçimiz hayatını kaybetmeden sadece 2 gün önce, CHP Grubu adına 62. Hükümet Programını eleştiren Prof. Dr. Hurşit Güneş inşaat sektöründeki iş cinayetlerinden bahsetti. İlgili bölümün youtube videosu aşağıdaki linkte izlenebilir

 

https://www.youtube.com/watch?v=YKNkfy1CFL8

 

Konuşmanın özeti şöyle

"2007 yılında Tuzla tersanelerinde işçilerimiz öldüğünde iş kazalarını anladık. Ne yapıldı? Hiçbir şey. 

Aslında Türkiye’de en çok iş kazaları madenlerde veya tersanelerde olmuyor, Türkiye’de en çok iş kazaları inşaatlarda oluyor. Her gün ortalama olarak 1 yurttaşımız, bir işçimiz inşaatlarda ölüyor, haberi bile yapılmıyor!

Hatta daha üzücü tarafını söyleyeyim: Geçen sene ülkemizde 1.235 kişi iş kazalarından yaşamını yitirdi. Bunun 18’i 14 yaşının altında 59 çocuk iş kazalarında yaşamını yitirdi, 59 çocuk...

Sizin iktidarınızda iş kazaları arttı, istatistiklerle söylüyorum, özellikle de madencilikte arttı. Soma, bir insanlık faciası olmanın da ötesinde, bu iktidarın işçilere nasıl bir zulüm yaptığını gösteren çok açık bir belgedir. 

Meclise Soma’yla ilgili bir özür yasası getirdiniz. Ne oldu özür yasasına? Komisyonlarda paramparça ettiniz. Zaten, Soma’yla ilgili, o tarihte Hükûmetin başında olan kişi “Bu işin fıtratında bu var.” dedi. Dedi de ne oldu biliyor musunuz? Soma’da ölen şehitlerimizin kabirlerde kemikleri sızladı..."

Anahtar Kelimeler :
Yorum yaz

Yorumlar ( 0 Adet )

YORUM YAZ

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Videoya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Kocaeli Haberci Web TV, Kocaeli video haberleri Tavsiye Formu

Bu Videoyu Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız